O zespole

Kwintet HoTS od początku swojego istnienia poszukuje własnego głosu i wypracowuje oryginalne brzmienie, nawiązujące do europejskiej tradycji nowoczesnego jazzu. Zespół ten jest owocem przyjaźni i wspólnej artystycznej wyobraźni pięciu muzyków, którzy pochodzą z różnych środowisk artystycznych – jazzu, muzyki klasycznej, rozrywkowej i improwizowanej. Te różne gatunki spotykają się i przeplatają w ich wspólnej muzyce. Tytuł pierwszego albumu: ”Harmony of the Spheres” (V Records 2015) odnosi się, podobnie jak jego skrót w nazwie zespołu, do pitagorejskiej harmonii ciał niebieskich. To właśnie harmonia jest kluczem do opisania tej płyty, która skupia się przede wszystkim na melodii i brzmieniu. Każdy z utworów, które charakteryzuje zmieniająca się rytmika, liryczność tematów i oryginalna harmonia, opowiada o prostych rzeczach – miejscu urodzenia, fascynacji serialem filmowym, inspiracjach muzycznych, o miłości. Druga płyta zespołu, pt. „Numbers” (Multikulti Project 2016) zawiera kompozycje bardziej złożone, o otwartej formie i z dużą dawką improwizacji. Pomiędzy utworami, których tytuły to symbole liczbowe, są improwizowane podczas sesji nagraniowej interludia. Jest to album koncepcyjny, pełen charakterystycznej melodyki i dyscypliny wykonawczej wypracowanej przez wiele lat wspólnych prób i koncertów. Na obu płytach znajdują się wyłącznie autorskie kompozycje lidera zespołu – Mikołaja Poncyljusza. Unikalny styl muzyczny kwintetu został zauważony przez krytyków muzycznych i doceniony przez międzynarodową publiczność – zespół zagrał juz ponad 70 koncertów w Polsce i za granicą. Autorska muzyka HoTS jest energiczna, wyrazista i pełna emocji, a zespół potrafi budować dramaturgię i niezapomniany klimat na scenie.

Zespół aktywnie uczestniczy w różnych projektach i wydarzeniach muzycznych. Na festiwalu Fama, pod dyrekcją Włodka Pawlika, tworzyli projekt pod nazwą „Laboratorium muzyki – We are from here”, z którym zaprezentowali się również w 2012 na festiwalu „Wszystkie Strony Świata” w Puławach. W czerwcu 2015 wygrali konkurs na „Młodą Scenę Jazzową” którego nagrodą był występ w listopadzie 2015 na festiwalu Jazz Jantar. W Styczniu 2016 wyruszyli na pierwszą zagraniczną trasę koncertową obejmującą 12 koncertów w Czechach. Zwieńczeniem trasy był występ na „18-th International Music Festival Jazziniec”, który otworzyli. W sierpniu 2016 wystąpili na 12 Międzynarodowym Festiwalu Jazz W Ruinach, a w październiku na II Festiwalu Jazz & Literatura w Chorzowie. Zespół zajął 3 miejsce w plebiscycie czasopisma JazzPress na rok 2016 w kategorii: Polski jazzowy wykonawca roku i Polska Jazzowa płyta roku. W maju 2017 zespół zagrał transmitowany na żywo przez Program Trzeci Polskiego Radia koncert z gościnnym udziałem Agi Derlak w legendarnym studiu im. A. Osieckiej. 

Zespół ma na koncie dwie płyty:
– 2015 „Harmony Of The Spheres” – V Records
– 2016 „Numbers” – Multikulti Project 
Ważniejsze Festiwale / Wydarzenia / Koncerty:
– Podlasie Slow Fest Supraśl 2017
– Koncert transmitowany na żywo na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie 2017
– Jazziniec International Jazz Festival in Trotnov (Czechy) 2016 (Zwieńczenie 12 koncertowej trasy po Czechach)
– Festiwal Jazz w Ruinach Gliwice 2016
– II Festival Jazz & Literatura Chorzów 2016
– Jazz Jantar Gdańsk 2015
– Festiwal Wszystkie Strony Świata Puławy 2012

Mikołaj Poncyljusz

Gitarzysta, lider warszawskiego zespołu HoTS. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im F. Chopina w Warszawie na Wydziale Jazzu  oraz absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale jazzu i muzyki estradowej. Obecnie związany z zespołami HoTS, Warszawską Orkiestrą Improwizatorów, Orkiestrą Rozrywkową Politechniki Warszawskiej – The Engineers Band oraz Operą Na Zamku w Szczecinie. Prowadził „Otwartą Scenę Jazzową – Jam Session” w warszawski klubie 12/14. Współpracował z Big Bandem Akwarium oraz zespołem Utrata Skład.

Radek Nowak

Urodzony w 1991 roku, od 6 roku życia w szkołach muzycznych. Po 6 latach gry na wiolonczeli zdecydował się zmienić instrument na trąbkę i trafił do klasy Marcina Gawdzisa, jednego z czołowych trębaczy jazzowych w Polsce. Po ukończeniu ZPSM w Elblągu, kontynuował naukę w Policealnym Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie pod okiem Roberta Majewskiego. Do dziś ma na swoim koncie współpracę z m.in. United States of Beta, Ewą Farną, Mrozem, Pablopavo, Lilu, Enejem oraz grę na największych polskich imprezach muzycznych takich jak Męskie Granie, Lato Zet i Dwójki, KFPP Opole, FAMA, Eska Music Awards, Sopot TOPTrendy. Nagrodzony wyróżnieniem indywidualnym przez Włodka Pawlika podczas IX Europejskich Integracji Muzycznych.

Adam Prokopowicz

Kontrabasista, basista. Uczeń kontrabasisty – Wojtka Pulcyna.  Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im F. Chopina w Warszawie na Wydziale Jazzu w klasie prof. Adama Cegielskiego.  Na stałe grający w warszawskim jazzowym kwintecie HoTS oraz projekcie Boska Dekadencja. Współpracujący z Kapelą warszawska oraz twórcami zespołu Bitamina.

Bartosz Tkacz

Bartosz Tkacz – mMGamid Group, Gaamerze, Maciej Wojcieszuk Quintet, Koło Zbożowe, Pablopavo i Ludziki. Brał udział w wielu „Impro Mitingach” oraz warsztatach muzycznych. W 2012 roku wystąpił na Dusseldorf Jazz Rally z Zbigniew Namysłowski Super Band. W 2015 dołączył do kwintetu jazzowego Mikołaja Poncyliusza HoTS. Pojawia się na płycie „Ała” Tego Typa Mesa, „Pętle” Sonara oraz na super tajnej płycie HOLAKA. Gra z Warszawską Orkiestrą Improwizatorów, funkowym P. Unity, w spektaklu Fortepian Pijany w reżyserii Marcina Przybylskiego w Teatrze Narodowym i współtworzy duet producencki #ZŁYPRZYKŁAD.

Maciej Wojcieszuk (od 2017)

15824055_1392786054112405_1571595429_o

Perkusista, kompozytor  – urodzony w 1990 roku  Lublinie, student Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie dr Adama Buczka, absolwent PWSM przy ulicy Bednarskiej w klasie p. Czesława Bartkowskiego.

Wraz z Radosławem Łukaszewiczem i Michałem Załęskim współtworzy Usg trio, zespół prezentujący autorskie kompozycje. Jest też liderem własnego zespołu (Maciek Wojcieszuk Quintet), który został doceniony nagrodą Grand Prix na festiwalu Getxo Jazz w Hiszpanii w 2015 r . Od 2017 r. członek zespołu HoTS.

Uczestnik wielu zróżnicowanych stylistycznie projektów muzycznych, współpracował m.in z: Zbigniewem Namysłowskim (Bednarska Super Band), Piotrem Rodowiczem, Michałem Kulentym, The Mark Shepherd Swing Quartet, Zbigniewiem Konopczyńskim, Pawłem Tartanusem, Tadeuszem Czechakiem, Bartoszem Smorągiewiczem, Wojciechem Zalewskim, Jarosławem Małysem, Andrzejem Zielakiem, Dariuszem Łapińskim i Orkiestrą Politechniki Warszawskiej, Piotrem Wróblem, Michałem Tomaszczykiem, Jackiem Namysłowskim, Danielem Orlikowskim, Robertem Murakowskim, Big Bandem AM w Katowicach, Ryszardem Borowskim, Teatrem Muzycznym ROMA w Warszawie, Teatrem Komedia w Warszawie, zespołem HoTS, zespołem Jazzpospolita, Stanisławem Wielankiem, Marcinem Maroszkiem, Bogusławem Kaczmarem i wieloma innymi. 

Jakub Kinsner (do 2017)

Perkusista i perkusjonalista, absolwent Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i IIst. im. K. Komedy w Warszawie w klasie perkusji u prof. Bogdana Kulika.
Od wielu lat aktywnie koncertujący z różnymi artystami z Polski i z zagranicy. Studyjnie i koncertowo współpracowal m.in. z Novika, 21Allstars, Kameral Project, Numerem Raz, Tedem, Marina Luczenko, Marika, East West Rockers, Jamalem, Lilu, Zywiolakiem, Krzysztofem Majchrzakiem i wieloma innymi. Wraz z Olkiem „Mothashipp” Molakiem przez kilka lat współtworzył duet producencki JUNIORbWOY, który przyczynił się do sukcesów takich artystów jak m.in. Vavamuffin, Marika, Eastwest Rockers.
Obecnie na stałe związany z zespołami: Vavamuffin, Pablopavo & Ludziki, HoTS, Marcinem Januszkiewiczem i Natalia Sikora oraz Teatrem Narodowym w Warszawie.

Reklama